19.3.2026 // Vaaliteemat, Yleiset, Yrittäjyys, Maatalous, Kansainvälisyys, Ähtäri, Seutukunta, Etelä-Pohjanmaa, Puolustus, Koko Suomi
Maaseudun kunnianpalautus on koko maan etu

Viiskunta 19.3.2026
Maaseudulla yritykset, metsäteollisuus ja puhdas kotimainen energia pitävät Suomen pyörät pyörimässä. Meidän seutukunnallammekin on paljon hyvää. Täällä on turvallista perustaa perhe, hyvät harrastusmahdollisuudet, vahvat kaupan palvelut sekä monipuolista yrittäjyyttä ja alkutuotantoa. Meillä on yhteisöllisyyttä ja välittämistä sekä kykyä kantaa vastuuta toisista ihmisistä.
Hyvät asiat jäävät kuitenkin liian usein apatian alle.
Valtiovarainministeriö pakottaa Ähtärin selvittämään kuntaliitosta. Asia on ollut käsittelyssä myös naapuripitäjissä, mutta kuntaliitokseen ei ole haluja.
Ähtärinkin ensisijainen tavoite on säilyä itsenäisenä. Kuntaliitosselvitys tarjoaa kuitenkin tilaisuuden tarkastella omaa tekemistä uudesta kulmasta. Lisäksi se kannustaa vahvistamaan yhteistyötä, jonka varaan seutukuntamme tulevaisuutta tulee rakentaa.
Toivon, että tulevat kuukaudet tuovat ratkaisuja erityisesti koko alueemme elinvoiman vahvistamiseen.
Suomen talous ei nouse ilman työtä. Uudet työpaikat syntyvät ennen kaikkea pieniin ja keskisuuriin yrityksiin. Tarvitsemme yrittäjämyönteistä politiikkaa, joka aidosti kannustaa työllistämään. Ensimmäisen työntekijän palkkaamisen kynnystä on madallettava keventämällä sivukuluja ja purkamalla byrokratiaa.
Seutukuntaamme haastaa muiden maakuntien reuna-alueiden tapaan rahoituslaitosten nihkeämpi suhtautuminen yritysten ja yksityisten tahojen rahoitukseen. Ilman kestävää luotonantoa yhteiskunnan rattaat eivät pyöri eikä kasvua synny. Tämä on ratkaistava nopeasti.
Maailman epävarmuus muistuttaa perusasioista. Suomen vahvuus mitataan siinä, miten sen maakunnat ja seutukunnat voivat. Viikonloppuna alueemme keskustayhdistykset tekivät esityksen ja päätin hakea luottamusta jatkaa vuoden kuluttua kansanedustajana. Lähden tavoittelemaan jatkoa, sillä maaseudun kunnianpalautus on koko maan etu jonka puolesta on tehtävä työtä nyt ja jatkossa.